Obecnie, jeśli o asortyment okien dachowych, to jest on nadzwyczaj rozbudowany, możemy o tym się dowiedzieć, wybierając się do sklepu z oknami. Są one rekomendowane ze względu na różne czynniki, chociażby ze względu na wymiar okna dachowego. Jeżeli chodzi o taką wielkość okna, to już same przepisy powiadają jak to powinno wyglądać? Jeżeli chodzi o pomieszczenia na poddaszu, to powierzchnia okien w świetle ościeżnic musi stanowić minimum 1/8 przestrzeni odłogi. Rozumie się samo przez się, że górnej granicy przeszklenia nie ma- oznacza to, że można przeszklić nawet całą połać dachu, pod warunkiem, iż jego konstrukcja to wytrzyma. Jakie więc są wytyczne, co do wielkości okien w pomieszczeniu?

Jeśli gra toczy się o pomieszczenie wielkości 20 m2, to należy instalować okna o łącznej powierzchni przeszklenia co najmniej 2,5 m2. Jeżeli gra toczy się o montowanie okien i dostosowanie oraz wielkości, to są przeróżne rozwiązania. Jest to wynikiem tego, że okna są dostępne w kilkunastu rozmiarach. Należałoby pamiętać o tym, że samą długość okna wypada zawsze przystosować do kąta nachylenia połaci – zobacz taśmy do okien. Gra toczy się o to, że im jest on mniejszy, tym dłuższe może być okno. Z pewnością należy się do tego wykorzystywać. Co poniektóre osoby, co postanawiają zamontować okno dachowe, zastanawiają się, nad jego wysokością. W jaki sposób wolno ustalić taką wysokość okna dachowego? w głównej mierze liczy się wygoda użytkownika takiego okna i dla tego najprzyzwoiciej byłoby zamontowane okna dachowego na takiej wielkości, by dolna krawędź szyby znalazła się poniżej wzroku osoby siedzącej- tak więc nie wyżej niż 110 cm nad podłogą, tudzież sama górnolotna krawędź ramiaka powyżej głowy osoby stojącej.

Jakkolwiek poza samą wysokością, niezmiernie istotne jest ustalenie sposobu otwierania okna, jest ich przecież pełno. Wiadomo, iż wszystko jest zależne od górnolotnej krawędzi ramy okiennej? Wobec tego jeśli ona wstępuje do wnętrza w połowie wysokości, to powinno zastosować się okno obrotowe, tudzież, kiedy występuje w 3/4 wysokości, to należy zainstalować okno wysokościowe. A kiedy taka krawędź ramy okiennej nie wchodzi pod żadnym pozorem, to imponującym rozwiązaniem okaże się uchylne i uchylno-obrotowe okno dachowe. Jakie w następstwie tego jest z tego wniosek? Wniosek jest taki, że okna obrotowe należy montować wyżej. Chodzi o to, aby wchodzący do wnętrza mieszkania ramiak znalazł się około 180 cm nad podłogą. Tudzież w przypadku okien wysokościowych, uchylnych- to winny być one zamontowane niżej. Warto pamiętać o takim przystosowaniu okien dachowych.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY