By wybudować dom niebezużyteczne jest przyrządzenie planu nazywanego szkicem budowlanym. Możemy również go nazywać projektem architektonicznym, w jakiego skład wchodzą wszystkie rysunki i obliczenia. Zarówno szkice, jak oraz wszystkie rachunki są tu kluczowe. Już przy budowie należy ściśle przestrzegać wytycznych zawartych w projekcie. Możliwe odstępstwa od projektu są w stanie zakończyć się katastrofą budowlaną.

Misją architekta jest nie tylko zaprojektowanie obiektu, układu pokoi, czy nawet przyrządzenie elewacji, jednak również wyliczenie wszelkich obciążeń, odporności poszczególnych materiałów na wszelkie warunki, objaśnienie ich trwałości oraz wytrzymałości. Praktycznie budowa domu bez porządnie sporządzonego projektu jest nie dopuszczalna.

Planem takim może się zając architekt, czy też grupa projektantów, gdzie przykładowo jeden sporządza rysunki techniczne, a drugi funkcjonuje nad zagadnieniami traktującymi mechaniki budowli, jaka to w gigantycznej mierze odnosi się do wszystkich obliczeń. Przy pokaźniejszych inwestycjach ma prawo pracować większa grupa projektantów, jacy to muszą zadbać o każdy szczegół i ściśle ze sobą współdziałać – znacznie więcej o tym na pomieszczenia gospodarcze w domu. Co powinien obejmować projekt architektoniczny? Przede wszystkim mówimy tu o rzutach poszczególnych kondygnacji. Każdy taki szkic przygotowuje się oddzielnie oraz muszą się one ze sobą pokrywać. Rzut zawiera rozkład wszystkich pomieszczeń użytkowych, ścian nośnych i wydziałowych, otworów drzwiowych oraz okiennych, jak również wszystkich otworów wentylacyjnych oraz kominowych, ciągów schodów i wyszczególnienie pokoi sanitarnych. Do tego dodane są wszystkie wymiary.

Musimy też przyrządzić rzut więźby dachowej, potencjalnych stropów, a również przekroje pionowe, jakie określają wysokości pomieszczeń, a także grubości poszczególnych szczegółów stanowiących posadzki oraz stropy. Mimo to, by budowa domu była możliwa wymagane jest jeszcze rozrysowanie poszczególnych szczegółów, jakie są odpowiedzialne za łączenie poszczególnych detalów konstrukcji obiektu. Niezmiernie istotne okazują się obliczenia, jakie w obszernej mierze traktują obciążeń działających na budynek, nacisku stropów na ściany, konstrukcji więźb, klatek schodowych itp. Na zakończenie w oparciu o kompletny projekt sporządza się rysunki elewacji obiektu.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY