Temat świadectw energetycznych zaczął się już pojawiać sporo lat temu. Pierwsze przepisy, które zaczęły obowiązywać, nałożyła obowiązek dysponowania takim dokumentem przede wszystkim posiadaczom nowo postawionych budynków. Lecz w 2023 roku nastąpiła duża zmiana przepisów, i obecnie ten obowiązek został znacznie poszerzony. Obecnie jeżeli budynek postawiony został wcześniej niż w 2009 roku, a właściciel będzie zamierzał go wynająć czy sprzedać, to wtedy postarać się będzie musiał o zrobienie takiego świadectwa. To, o czym część osób zapomina, to fakt, że obowiązek obejmuje także nieco starsze budynki, jakie zmodernizowano.

Tego typu modernizacja może obejmować na przykład wymienienie okien czy zrobienie kompleksowego ocieplenia, i zgodnie z obowiązujący przepisami trzeba się wtedy postarać o zrobienie nowego dokumentu. Szczęśliwie nie ma z tym obecnie żadnego problemu, a świadectwo charakterystyki energetycznej zależnie od rozmiaru budynku kosztuje przeciętnie kilkaset złotych.

Na naszym rynku działa wiele firm i niezależnych specjalistów, które pomagają w zrobieniu certyfikatu. Istotne jest, aby sprawdzić posiadane uprawnienia, ponieważ dokumenty wykonane przez osobę która ich nie posiada nie będzie nic warty, a poza tym można się narazić na poważne kary finansowe. W skrajnym przypadku to nawet może być kilka tysięcy złotych, co jest znacznie więcej niż cena takiej usługi. W niejednym przypadku nie będzie trzeba nawet pokazywać obiektu, wystarczy podesłać wszystkie informacje oraz zdjęcia, i po paru dniach wszystko będzie gotowe.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY