Posiadaczom nieruchomości jakiś czas temu doszedł nowy obowiązek, związany z koniecznością posiadania energetycznego świadectwa. Takie świadectwa są obecnie obowiązkowe dla wszystkich obiektów, które zostały wybudowane po 2009 roku. Wszystkie nowo powstające inwestycje muszą ten certyfikat posiadać, jest to bowiem wymagane przepisami, które obowiązują. Przy budynkach starszych obowiązek ten dotyczy jedynie przy wynajmie albo sprzedaży. Jeżeli ktoś go nie spełni, to jest narażony na grzywnę, która wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

Lecz niewykluczone, że za pewien okres czasu wszystkie budynki będą musiały zostać zweryfikowane pod względami energetycznymi, przepisy idą bowiem wyraźnie w tę stronę. Z uwagi na kwotę ewentualnej grzywny nie opłaca się takiego certyfikatu nie zrobić, gdyż ceny wcale jakieś wysokie nie są. Dużo zależą one od wielkości budynku i jego stanu technicznego, ale też położenia. Za niewielkie mieszkanie trzeba zapłacić około trzystu złotych, lecz w przypadku dużych wielorodzinnych obiektów końcowa kwota może się skończyć nawet na paru tysiącach. Do wykonania takiego świadectwa zatrudnić trzeba osobę, która będzie posiadała odpowiednie zezwolenia na to.

Takie osoby dysponować też muszą rzetelną wiedzą i doświadczeniem, żeby wykonywane przez nie audyty były wiarygodne. Można ich szukać na wiele sposobów, jeden z nich to podanie w wyszukiwarce hasła Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych, a następnie przeglądnięcie stron, które zostały zwrócone.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY