Jeżeli ktoś chciałby sprzedać obecnie dom czy mieszkanie, które pochodzą sprzed 2009 roku, to musi pamiętać o tym, żeby spełnić jedną ważną formalność. Mianowicie chodzi o energetyczne świadectwo, które jest niezbędne w przypadku takiej transakcji. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą poważne finansowe konsekwencje, z tego też powodu nie warto zapominać o nim. Zresztą dotyczy to nie tylko sprzedaży, lecz również i wynajmu, przy nim również wspomniany dokument będzie potrzebny.

Koszty wykonania takiego świadectwa do wysokich nie należą, potencjalne kary będą znacznie wyższe. Jeżeli do oceny będzie nieduże mieszkanie czy dom, to bez żadnego problemu nowino się udać zamknąć w kwocie kilkuset złotych. Posiadacze nieco większych obiektów też trochę więcej zapłacą, lecz dla osoby prywatnej nie powinno to przekroczyć tysiąca. Nie będzie także żadnych problemów z wyszukaniem fachowca czy firmy, która to zrealizuje.

Po podaniu w jednej z wyszukiwarek słów świadectwa energetyczne Wrocław dostanie się listę kontaktów, starczy wybrać jakiś, zatelefonować i umówić się wszystkie prace. Zapewne będzie trzeba dostarczyć wymagane dokumenty oraz fotografie budynku, lecz wszystko to już powie osoba zajmująca się świadectwem. Taki dokument dostać można w formie papierowej i elektronicznej, obie są uznawane przez instytucje i urzędy. Jeśli w obiekcie nie będzie modyfikacji i przeróbek, to certyfikat ważność będzie miał przez 10 lat. Ale jeżeli zostaną wykonane jakieś większe przeróbki, to trzeba go będzie powtórzyć.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY